Jak przygotować poczekalnię w salonie fryzjerskim?

Klienci, którzy pojawiają się w salonie fryzjerskim, muszą liczyć się z tym, że jeszcze przed skorzystaniem z usługi, będą musieli przynajmniej przez chwilę na nią poczekać. Drobne opóźnienia mogą zdarzyć się nawet, jeśli jesteśmy umówieni na konkretną godzinę. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków wcale nie są postrzegane jako szczególnie poważny problem.

Nie brakuje nawet takich klientów, którzy celowo pojawiają się w salonie nieco wcześniej niż było to umówione. W dużej mierze wynika to zresztą z dobrego wychowania, osoby takie nie chcą bowiem, aby fryzjer czekał na nie bez wyraźnej potrzeby. Wszystko to sprawia, że wyjątkowo ważną częścią salonu fryzjerskiego staje się poczekalnia. Ta pełni zresztą jeszcze jedną funkcję, na sofach i fotelach znajduje się w niej bowiem miejsce i dla tych osób, które zostały już obsłużone, wymagają jednak dodatkowych zabiegów, a te mogą zostać wykonane dopiero po pewnym czasie.

Poczekalnia wystawia zatem świadectwo salonowi, a wiele osób przyznaje, że jej wygląd ma wpływ na to, czy są w ogóle zainteresowane skorzystaniem z usługi. Osoby, które pojawiają się u fryzjera, myślą przede wszystkim o zmianie swojego wyglądu. Nie powinno jednak zaskakiwać nas również to, że zależy im także na odpoczynku psychicznym. Przy projektowaniu salonu nie należy więc ograniczać się jedynie do wygody stwarzanej fryzjerowi. Ma być on również przestrzenią, która odpręży klientów. Pomagają w tym kolory, choć ich nieodpowiedni wybór potrafi czasem zniweczyć nawet największe wysiłki.

Projekt salonu

Wskazane jest zatem unikanie kolorów krzykliwych. Jeśli chcemy wprowadzić je do salonu, powinniśmy zadbać o to, aby znalazły się one jedynie na jednej ścianie, inne muszą być już zatem stonowane. Naturalnym wyborem wydają się przede wszystkim barwy ciepłe takie, jak choćby ciemne odcienie żółci oraz brzoskwinia. Ciekawy efekt przynosi też kolor zielony wysoko ceniony jako ten, który pozwala na odprężenie się. Innym sprawdzonym zestawem jest połączenie czerni i bieli, choć pewną monotonię takiego zestawienia dobrze jest przełamać czerwienią.

Dobrze jest też pamiętać o tym, że kolory muszą podobać się nie tylko samym klientom, ale i fryzjerowi, cały trud włożony w ich dobór nie zda się bowiem na wiele, jeśli ich połączenie będzie go rozpraszać. Oczywiście, nie można zapominać i o tym, że style panujące w salonie i poczekalni nie mogą się różnić, o ile nie jest to efekt starannego planowania. Kolory na ścianach mają duże znaczenie, nie można jednak zapominać o roli, jaką pełni odpowiedni dobór mebli. Wybór modeli dostępnych na rynku jest ogromny, decyzja o jednym, konkretnym wzorze, nie należy więc do najłatwiejszych.