Stylowa jadalnia w stylu rustykalnym

Jak urządzić jadalnię w stylu rustykalnym? Najważniejsze elementy

Marzysz o ciepłym i przytulnym wnętrzu? W takim razie postaw na aranżację w stylu rustykalnym. To prosty styl, który nawiązuje do tradycyjnych, wiejskich klimatów. Stawia na naturalne materiały bez zbędnych upiększeń.

Styl rustykalny kojarzy się z historią, ale również współcześnie sprawdza się znakomicie. Świetnie nadaje się szczególnie do pomieszczeń związanych z jedzeniem. Stąd styl rustykalny często obecny w kuchniach, ale również w jadalniach.

Jak jednak skomponować wnętrze tak, by rustykalne tradycje były w nich dobrze widoczne? Co wniesie do pomieszczenia najwięcej ciepła? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą urządzić jadalnię w stylu rustykalnym.

Wybór odpowiednich mebli

Najważniejszym meblem w każdej jadalni jest stół. We wnętrzu rystykalnym wybór jest oczywisty. Powinien się w niej bowiem znajdować stół z drewnianym blatem. A najlepiej w całości wykonany z drewna.

Najlepiej sprawdzi się stół z surowego drewna, na którym będzie dobrze widać słoje oraz strukturę materiału. Królują stoły prostokątne, które lepiej wpisują się w tradycyjny klimat niż te z okrągłym blatem.

Komplet z drewnianym stołem powinny stworzyć krzesła drewniane do jadalni. Tutaj najlepiej postawić na jasne rozwiązania, na przykład z drewna orzechowego lub sosnowego. Proste siedziska i oparcia, a na nich miękkie, wzorzyste poduszki – to niemal idealne rozwiązanie.

Ciekawą alternatywą mogą być też krzesła tapicerowane. Warunkiem jest jasna tkanina obiciowa – skórzane obicia zdecydowanie się nie sprawdzą. Wybierzmy też krzesła na drewnianym stelażu.

Uzupełnieniem jadalni mogą być szafki i półki. Warto wyeksponować na nich tradycyjną zastawę stołową. Na szafkach mogą pojawić się też zdobienia, najlepiej utrzymane w ludowym stylu.

Podłoga w rustykalnej jadalni

W rustykalnych wnętrzach królują naturalne materiały. Nie inaczej jest również w przypadku podłogi.

Podstawowym rozwiązaniem może być drewno. Świetnie sprawdzi się rzadko już używany drewniany parkiet. Znów najlepsze wrażenie zrobi taki, na którym dobrze będzie widać naturalną strukturę drewna.

Łatwiejsza w utrzymaniu, ale wciąż efektowna będzie również podłoga wykonana z kamienia. Może stanowić ciekawy kontrast dla innych elementów we wnętrzu, które z pewnością będą wykonane z cieplejszych materiałów.

Jadalnia w stylu rustykalnym – wykończenie ścian

W rustykalnej jadalni na ścianach powinno znaleźć się coś więcej niż standardowa farba. Dwie lub trzy ściany można nią jednak śmiało pokryć. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się jasne, ciepłe barwy. Najodważniejsi mogą zdecydować się na klasyczne, bielone ściany.

Ponownie z pomocą przychodzi również drewno. Jeśli pokryjemy nim ścianę w okolicach okna, uzyskamy przyjemny dla oka, wiejski klimat. Świetnie wtedy również postawić na drewniane belki pod sufitem. Rustykalny efekt gwarantowany!

Jedną ze ścian w rustykalnej jadalni można także pokryć cegłą. Jej tradycyjna czerwień dodatkowo ociepli wnętrze. Niektórzy decydują się nawet na sztuczne postarzenie cegły, by wnętrze jeszcze bardziej przypominało domostwa z tradycyjnej polskiej wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *