Duży narożnik do salonu

Idealny narożnik do salonu. Pięć cech, które pomogą podjąć właściwą decyzję

Umeblowanie salonu to jedno z największych wyzwań, jakie staje przed nami przy urządzaniu domu lub w czasie remontu mieszkania. Wszystko musi w końcu idealnie pasować do wybranej aranżacji.

Zwykle stawiamy na eleganckie i efektowne meble, które będą wywierać odpowiednie wrażenie na naszych gościach. A do tego umożliwią komfortowy wypoczynek w przyjemnym dla oka otoczeniu.

Jeśli jednak do tego zależy nam również na funkcjonalności mebli, idealnym rozwiązaniem będą narożniki. Mogą zdobić pomieszczenie, ale są również rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Z nimi efektywnie zagospodarujesz przestrzeń i zdobędziesz dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli, poduszek czy innych tekstyliów.

Jak jednak wybrać odpowiedni model do salonu? Każdy producent narożników zachwala przecież własne rozwiązania. Przygotowaliśmy więc pięć najważniejszych cech tych mebli, dzięki którym będzie łatwiej wybrać narożnik idealny do naszego salonu.

Rozmiar dopasowany do pomieszczenia

Pierwszym kryterium wyboru narożnika powinien być rozmiar. Mamy tu na myśli wielkość mebla, ale również całego pomieszczenia. Im większy salon, na tym większe meble możemy sobie pozwolić.

Zbyt duży narożnik może przytłoczyć pomieszczenie. Wielkość narożnika powinna być jednak również powiązana z obecnością innych mebli wypoczynkowych.

Jeśli w salonie znajduje się jeszcze sofa czy pufy, narożnik może być mniejszy. W przeciwnym razie powinna się na nim zmieścić cała rodzina. Warto też pamiętać o miejscach dla gości – w końcu najczęściej przyjmujemy ich w salonie.

Funkcjonalność narożnika

W swojej podstawowej funkcji narożnik służy do wygodnego, siedzącego wypoczynku. Szczególnie docenia się jednak również narożniki, na których można wygodnie się przespać. Dlatego najwięcej zamówień na nowe meble otrzymuje zazwyczaj producent narożników z funkcją spania.

Jeśli ten mebel ma regularnie służyć do spania, trzeba odpowiednio ocenić jego powierzchnię. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy mają na nim spać dwie osoby.

Weźmy też pod uwagę sposób rozkładania narożnika. Trzeba wybrać taki model, który po rozłożeniu bez problemów zmieści się w salonie.

Narożnik grafitowy
Narożnik w neutralnym kolorze świetnie sprawdzi się w każdym salonie

Styl i wygląd narożnika

Idealny narożnik do salonu dobrze komponuje się z innymi meblami we wnętrzu. Powinien dobrze wpisywać się w styl aranżacyjny całego pomieszczenia.

Ważna jest więc stylistyka narożnika. Najwięcej możliwości dają meble tapicerowane. Do wyboru jest szeroka paleta kolorów i wzorów.

W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się proste narożniki bez dodatkowych zdobień. Efektowne dekoracje czy rzeźbione nóżki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w stylu glamour. Niektórzy stawiają też na narożniki w intensywnych kolorach, by stworzyć przeciwwagę dla innych elementów kompozycyjnych.

Rodzaj tkaniny obiciowej

Na wygląd mebli duży wpływ ma także rodzaj tkaniny obiciowej, na jaką zdecydował się producent. Narożniki powinny być bowiem jak najbardziej odporne na ścieranie. A przy wyborze obicia zwróćmy też uwagę na to, czy łatwo będzie je wyczyścić.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są narożniki z obiciem z weluru, miękkie i klasyczne. 

Łatwy do utrzymania w czystości i odporny na mechacenie się będzie szenil. Jeszcze bardziej wytrzymały jest sztruks.

Za najbardziej klasyczne obicia można jednak uznać narożniki ze skórzaną tapicerką. To idealny wybór do klasycznych wnętrz. Tańszą imitacją skóry jest skaj, który również często pojawia się na narożnikach.

Wypełnienie tapicerki narożnika

Liczy się również to, co jest pod tapicerką. To właśnie wypełnienie narożnika ma kluczowy wpływ na wygodę. I to zarówno w czasie siedzenia, jak i snu na tym meblu.

Za jedno z najlepszych wypełnień jest uważana pianka wysokoelastyczna, która dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Wysoko cenione są także sprężyny bonell.

Na powierzchniach do spania często stosuje się również puchate kulki silikonowe. Do polecanych modeli nie należą natomiast narożniki z wypełnieniem z gąbki, która szybko może się odkształcić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like