agregat do domu jednorodzinnego

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Poradnik

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez prądu elektrycznego. Czasami jednak trzeba się z tym mierzyć. Coraz częściej gwałtowne burze zrywają linie elektryczne, rośnie też zagrożenie blackoutami. Możesz się jednak ustrzec przed takim niebezpieczeństwem – wystarczy, że kupisz agregat prądotwórczy. Trzeba tylko wybrać odpowiednie urządzenie. Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu?

Zasada działania wszystkich agregatów prądotwórczych jest podobna. W czasie procesów spalania w silniku powstaje energia, która następnie w prądnicy jest zamieniana w energię elektryczną.

Agregaty prądotwórcze różnią się jednak od siebie kilkoma istotnymi cechami. Niektóre są przeznaczone do awaryjnego zasilania fabryk czy sklepów wielkopowierzchniowych. Kiedy szukasz agregatu do domu jednorodzinnego, powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim cztery parametry:

  • moc agregatu,
  • rodzaj zasilania,
  • fazy agregatu,
  • wielkość zbiornika na paliwo.

Jak dobrać moc agregatu do domu?

Moc agregatu do domu jednorodzinnego należy dobrać tak, by był w stanie zapewnić odpowiednio dużo mocy do podtrzymania zasilania najważniejszych domowych sprzętów. Agregat musi mieć więc moc wyższą od łącznej mocy wszystkich urządzeń, które chcesz do niego podłączyć.

Przed decyzją, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego kupić, oblicz więc łączną moc wszystkich tych urządzeń. Do tej podanej przez producenta dodaj 20-30 procent. Zazwyczaj bowiem sprzęty elektryczne przy rozruchu pobierają nieco więcej energii.

Przyjmuje się, że do zasilania większości urządzeń w przeciętnym polskim domu powinien wystarczyć agregat o mocy około 3000 W, czyli 3 kW.

Jaki rodzaj zasilania agregatu wybrać do domu jednorodzinnego?

Druga ważna cecha generatorów prądu to sposób ich zasilania. Możesz wybierać wśród urządzeń z silnikami na benzynę, z silnikiem Diesla oraz napędzanym gazem LPG. Agregaty na benzynę są najbardziej wydajne, ale ich użytkowanie jest dość drogie.

Tańsze są agregaty z silnikiem Diesla, które spalają mniej paliwa. Najtańsze w użyciu są agregaty na gaz, choć zużywają najwięcej paliwa i są najmniej wydajne. Do domu wybierz więc to, co dla Ciebie najważniejsze – większą wydajność lub niższą cenę.

Generator jednofazowy czy trójfazowy?

Agregaty dzielą się jeszcze na jednofazowe i trójfazowe. W tym przypadku różnicą jest napięcie końcowe, jakie generują. Urządzenia jednofazowe to napięcie o mocy 230 V, czyli standardowe dla większości domowych sprzętów. To właśnie agregaty jednofazowe będą najlepsze dla niemal wszystkich domów jednorodzinnych.

Zakup droższych agregatów trójfazowych ma sens wtedy, gdy potrzebujesz wyższego napięcia 400 V. Jest wymagane na przykład dla niektórych urządzeń warsztatowych.

Na jaką wielkość zbiornika na paliwo się zdecydować?

Czwarta cecha agregatów, jaką warto wziąć pod uwagę, to wielkość zbiornika na paliwo. Nie jest to element kluczowy, ale wpływa na wygodę użytkowania, zwłaszcza przy dłuższej przerwie w dostawach prądu. Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać w nim paliwo.

Najczęstsza pojemność zbiornika na paliwo dla agregatów przeznaczonych do domowego użytku to 15 litrów. Jeśli chcesz używać generatora na wyjazdach, postaw na mniejszą pojemność – będzie bardziej mobilny.

Podsumowanie: jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać?

Przy wyborze agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego zwróć uwagę na cztery ważne elementy. Po pierwsze, dobierz moc, która będzie większa od łącznej mocy urządzeń, jakie chcesz nim zasilać. Po drugie, zdecyduj o sposobie zasilania – benzyną, ropą lub gazem LPG. Sprawdź też, czy potrzebujesz generatora jedno- czy trójfazowego. Po czwarte, zdecyduj o wielkości zbiornika paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like