Kiedy poduszka dla dziecka będzie wskazana? Zalecenia

Od kiedy poduszka dla dziecka? Praktyczny poradnik

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do rozwoju i zdrowego snu. Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo malucha, jest wybór odpowiednich akcesoriów do spania, a w szczególności – poduszki. Jednak pytanie, które nurtuje wielu rodziców, brzmi oczywiście: “Od kiedy poduszka dla dziecka?”. To temat, który wzbudza wiele kontrowersji. 

Czy noworodki potrzebują zatem poduszki? Kiedy można wprowadzić ją do łóżeczka dziecka? Jaki model wybrać na początek? W poniższym praktycznym poradniku odpowiem na wszelkie te kwestie, aby pomóc każdemu rodzicowi podjąć mądre i odpowiedzialne decyzje dotyczące snu swojego dziecka. Przeczytaj koniecznie! 

Zacznijmy od tego, dlaczego maluszek nie powinien spać na klasycznej poduszce

Na samym początku warto wiedzieć, dlaczego nawet małe poduszki 40×40 są odradzane dla noworodków i maluszków. Oczywiście chodzi w tym przypadku głównie o względy bezpieczeństwa. 

Musisz bowiem pamiętać, że tak małe dziecko nie jest jeszcze w stanie świadomie kontrolować ruchów swojego ciała. Może więc przez przypadek przekręcić się podczas snu na brzuszek i nie być w stanie wrócić do swojej pierwotnej pozycji. Istnieje wtedy niestety bardzo duże ryzyko zadławienia ulewającym się pokarmem czy podduszenia się podczas wypoczynku. Główka zostanie bowiem mocno dociśnięta do poduszki, co niestety sprawi, że noworodek nie będzie w stanie złapać oddechu. Tym samym, kładąc maluszka na tym elemencie pościeli, niestety zwiększasz ryzyko SIDS, a więc syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. 

Co ciekawe, poduszka może doprowadzić także do szybkiego przegrzania ciała maluszka. Noworodki są bowiem bardzo wrażliwe na nagłe zmiany temperatur. Jak się zatem domyślasz, spanie w otoczeniu dużej ilości materiału z wypełnieniem nie będzie dla nich wskazane.

Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że tak mały organizm dopiero się rozwija. Położenie maluszka na poduszce mogłoby więc skutkować złym wykształceniem niektórych mięśni czy późniejszymi trudnościami w utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała. Zaleca się więc, aby w łóżeczku maluszka całkowicie zrezygnować z klasycznej poduszki. 

Czy maluch powinien więc spać na płaskim podłożu?

Zanim odpowiem dokładnie na pytanie, od kiedy poduszka dla dziecka, poruszę jeszcze temat tego, czy w takim razie noworodek powinien spać tylko i wyłącznie na płaskim podłożu. Okazuje się, że większość specjalistów rekomenduje właśnie takie warunki dla najmłodszych. Według wielu opinii maluch powinien początkowo spać na twardym, płaskim podłożu, takim jak łóżeczko niemowlęce lub kołyska. Poduszka, miękki materacyk lub inne miękkie powierzchnie mogą stanowić ryzyko zadławienia bądź zwiększać ryzyko wystąpienia SIDS, dlatego należy je całkowicie wyeliminować. 

Mimo to wielu rodziców nie wyobraża sobie, aby ich pociecha spała w taki sposób. Dla osób dorosłych wydaje się to po prostu dość niewygodne. Przez to niekiedy w łóżeczku malucha ląduje specjalna poduszka-klin. Jest to niewielkie podwyższenie pod główkę, rekomendowane właśnie dla noworodków. Pamiętaj jednak, że decyzję o tym, czy taki rodzaj pościeli będzie wskazany dla Twojego dziecka, powinien podjąć wyłącznie lekarz. Takie modele okazują się bowiem pomocne podczas problemów z układem oddechowym lub pokarmowym, a także przy złej postawie ciała. 

Zawsze należy skonsultować się więc z lekarzem, aby uzyskać dokładne i spersonalizowane zalecenia dotyczące stosowania poduszki klinowej dla dziecka. W innym przypadku powinno się całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek poduszki w łóżeczku w ciągu pierwszych miesięcy życia pociechy. 

Od kiedy klasyczna poduszka dla dziecka będzie bezpiecznym wyborem?

Kiedy poduszka dla dziecka będzie więc bezpieczna? Przyjmuje się, że o ten element pościeli warto uzupełnić łóżeczko dopiero w momencie, gdy pociecha skończy 18. miesiąc życia. Wtedy też jej zdolności motoryczne są już o wiele większe. W razie konieczności maluch będzie w stanie obrócić się z niedogodnej pozycji. Do tego będzie już mieć lepiej wykształcone poszczególne mięśnie i większą kontrolę nad swoim ciałem. 

Zawsze jednak dobrze skonsultować decyzję o poduszce do snu z pediatrą. To właśnie lekarz prowadzący dziecko będzie w stanie najlepiej ocenić, czy element ten będzie już wskazany. Bywają bowiem sytuacje, kiedy to specjalista, mimo ukończenia 18. miesiąca życia, może jeszcze odradzić spanie na poduszce. Jest to bowiem najczęściej dość indywidualna kwestia. 

Jaki model poduszki wybrać na początek? 

Gdy wiesz już, że Twój maluch może zacząć spać na poduszce, warto oczywiście wybrać dla niego odpowiedni model. Jaki? Tutaj zasada jest dość prosta. Na samym początku zaleca się, aby element ten był dość płaski. Rekomenduje się głównie modele mające do 7 cm wysokości. Dzięki temu masz pewność, że maluszek nie będzie zbyt mocno otulony materiałem, a jego głowa będzie odpowiednio ułożona. Szukaj więc płaskich poduszek lub takich z możliwością regulacji wsadu.

Jeśli natomiast chodzi o rozmiar, na początek najlepiej sprawdzają się modele 40×60 cm. Mają optymalną wielkość dla małego dziecka. Większa poduszka sprawdzi się dopiero później. Po przejściu na klasyczne łóżko możesz wybrać rozmiar 50×60. Duże modele 70×80, które znajdziesz na https://sklep.kz.com.pl/category/poduszki-70×80, polecane są już dla dużych dzieci chodzących do starszych klas szkoły podstawowej. Nie ma bowiem po co przesadzać z wielkością podpórki pod głowę.

Oczywiście dla maluszka, ze względów bezpieczeństwa, polecane są głównie rozwiązania antyalergiczne. Dobrze więc wybrać modele poliestrowe, które nie uczulają i mogą być prane w pralce w dość wysokich temperaturach. Masz wtedy pewność, że dbasz o niebywale higieniczne warunki do snu dla swojej pociechy.

I to tyle najważniejszych informacji. Wiesz już zatem, od kiedy poduszka dla dziecka jest bezpiecznym wyborem i jaki model kupić w pierwszej kolejności. Nie pozostaje mi więc już nic innego, jak tylko życzyć Twojemu maluszkowi zdrowych spokojnych snów! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like