Rodzaje stołów drewnianych - przegląd

Rodzaje stołów drewnianych do jadalni i salonu – wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie

Marzy Ci się nowy piękny stół drewniany do jadalni lub salonu? Zanim zdecydujesz się na jego zakup, warto poznać podstawowe rodzaje tego typu mebli. Okazuje się bowiem, że po głębszej analizie, można wyróżnić przynajmniej kilka ich wariantów. Każdy z nich będzie odpowiedni do innego typu wnętrza. Który będzie najlepszy dla Ciebie? Zobacz rodzaje stołów drewnianych i zdecyduj!

Podstawowe rodzaje stołów drewnianych

Zastanawiając się, jak można sklasyfikować stoły drewniane, w pierwszej kolejności prawie każdemu przychodzi na myśl kształt ich blatu. Jest to przecież jeden z najważniejszych elementów tego mebla. To właśnie on decyduje o ogólnym wyglądzie, funkcjonalności, a także formie rozłożenia wokół niego krzeseł. Ten aspekt należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Skupimy się więc teraz właśnie na nim. 

Stoły drewniane prostokątne i kwadratowe

Najbardziej popularnymi wariantami stołów drewnianych są oczywiście stoły kwadratowe i prostokątne. Ich blat jest zakończony ostrymi rogami, a ilość miejsc siedzących jest poniekąd z góry określona. Kładąc wokół nich krzesła, trzeba zachować pewną symetrię, aby całość wyglądała spójnie. 

Stoły drewniane z takim kształtem blatu są polecane przede wszystkim do dużych wnętrz. Zajmują sporą ilość miejsca, a jednocześnie umożliwiają spożywanie posiłków najczęściej tylko dla kilku osób. Mimo to są niezwykle eleganckie. Można też dowolnie ustawić je w każdym większym pomieszczeniu. Pięknie prezentują się na środku salonu, ale także w jego rogu, czy gdy dolegają do jednej ze ścian. 

Trzeba także podkreślić, że takie stoły drewniane są łatwo dostępne. Znajdziesz je w ofercie niemal każdego polskiego producenta. Będą świetnym elementem wyposażenia jadalni oraz salonu. 

Stół prostokątny do jadalni - dla dużej rodziny
Prostokątne stoły do jadalni i salonu to dobre rozwiązanie przy dużym wnętrzu oraz parzystej liczbie domowników. Źródło zdjęcia: strona producenta Meble Potocki

Stoły drewniane owalne

W przypadku stołów drewnianych bardzo ciekawym rozwiązaniem są także stoły owalne. Ich blat przypomina prostokąt z zaokrąglonymi krawędziami. Z tego powodu blaty te są niezwykle często wybierane przez rodziny z małymi dziećmi. Podczas zabawy czy nauki chodzenia istnieje mniejsze ryzyko bolesnego wypadku wiążącego się z uderzeniem np. głową w kant stołu. 

Taki kształt blatu daje także nieco większe pole do manewru, jeśli chodzi o układ i ilość krzeseł. Przy każdym z zaokrąglonych kantów można ustawić siedzisko. Wciąż warto jednak zachować pewną symetrię, by całość prezentowała się idealnie.

Stoły owalne są świetną alternatywą dla osób nie do końca zdecydowanych. Łączą bowiem w sobie nieco cech blatów prostokątnych oraz okrągłych. 

Stół owalny - idealny dla rodzin z dziećmi
Stoły owalne wyglądają “łagodniej” i dobrze sprawdzają się przy małych dzieciach. Źródło zdjęcia: strona producenta Meble Potocki

Stoły drewniane okrągłe

Właśnie do blatów okrągłych powoli możemy już przejść. Te mają wiele cech, dzięki którym zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim jest to idealne rozwiązanie dla rodziców z małymi dziećmi, ale o tym już wspominaliśmy, pisząc o wersjach owalnych. Na dużą uwagę w tym przypadku zasługują gabaryty mebla.

Stoły okrągłe są najczęściej zdecydowanie mniejsze. Automatycznie sprawdzają się więc w tych niewielkich wnętrzach. Mimo to dają sporą ilość części użytkowej. Każdy będzie miał wystarczającą ilość miejsca dla siebie. Krzesła można ustawić przy takim blacie dowolnie. Ilość siedzisk może być nieparzysta – co w przypadku wcześniejszych wersji wyglądałoby mało estetycznie. 

Nikt nie poczuje się przy takim stole gorszy. Wszystkie miejsca są takie same. Nie ma wyróżnienia w postaci dwóch miejsc przy krótszym boku, jak to bywa w stołach prostokątnych. Do tego okrągłe stoły są bardzo eleganckie i uważa się je za najdostojniejsze ze wszystkich propozycji. Sprzyjają także budowaniu relacji towarzyskich, ponieważ umożliwiają nawiązanie kontaktu wzrokowego z każdą zasiadającą przy blacie osobą. 

Stół okrągły do małego wnętrza
Okrągły stół to dobre wyjście w przypadku małych wnętrz, ponieważ nie zajmuje sporej ilości przestrzeni. Źródło zdjęcia: strona producenta Meble Potocki

Stoły drewniane rozkładane

Co zrobić w sytuacji, kiedy to na co dzień chcesz mieć mały i zgrabny stół, natomiast często przyjmujesz gości? Wtedy idealne mogą być dla Ciebie meble z rozkładanym blatem. W każdej chwili możesz zwiększyć przestrzeń użytkową nawet o metr. Każdy z towarzyszy poczuje się komfortowo. 

Przy okazji możesz liczyć na zmienność formy stołu. Gdy wybierzesz stół okrągły z opcją rozkładania, po wysunięciu blatu, ten zmieni się na owalny. Warto więc przemyśleć takie rozwiązanie. Będą chwile, kiedy naprawdę je docenisz. 

Stół rozkładany - dla każdego fana rodzinnych spotkań
Stoły rozkładane będą najbezpieczniejszą opcją, gdy często odwiedzają Cię znajomi czy najbliżsi. Źródło zdjęcia: strona producenta Meble Potocki

Czy można wyróżnić jeszcze jakiś podział stołów drewnianych?

Kształt blatu to jedno z podstawowych kryteriów, którym każdy kieruje się, kupując takie meble. Pamiętaj jednak, że klasyfikacji stołów drewnianych może być więcej.

Warto wyróżnić przede wszystkim rodzaj użytego materiału. Drewno drewnu nierówne. Z tego też powodu często dzieli się stoły na np. dębowe, bukowe itp. Meble dębowe będą przede wszystkim bardzo trwałe i odporne na zniszczenia. Buk wyróżnia się natomiast pięknym wykończeniem, które wprowadza do wnętrza elegancki charakter.

Ogromne znaczenie mają też nogi stołów drewnianych. Te mogą przyjmować klasyczny kwadratowy kształt. Bardzo cenione są jednak również delikatnie wygięte podpórki w stylu ludwikowskim czy art deco. 

Wybierając stół, możesz także zwrócić uwagę na wykończenie blatu. Ten aspekt ma znaczenie jednak tylko w przypadku forniru. Co to takiego? Fornir to cienkie płyty drewna, które często stosuje się przy blatach – by naturalne drewno nie zaczęło się kurczyć czy odkształcać. Przy takim wykończeniu możesz postawić na prostotę lub elegancki frez. 

Teraz wiesz już, jakie są rodzaje stołów drewnianych i kiedy sprawdzają się najlepiej dane warianty. Mamy więc nadzieję, że wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like