Szary narożnik w salonie

Narożnik w salonie – jaki mebel wybrać i jak go ustawić?

Jednym z typowych mebli salonowych jest narożnik. Choć jest to z reguły dosyć duży mebel, to nadaje się do każdego salonu, nawet takiego o niewielkim metrażu, czy do salonu z aneksem kuchennym. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniego modelu narożnika oraz jego dobre ustawienie.

Narożniki dostępne są w naprawdę wielu ciekawych wzorach. Znajdziemy wśród z nich zarówno lekkie narożniki w stylu sofy przeznaczone wyłącznie do siedzenia, mini narożniki, narożniki modułowe, które możemy na bieżąco dopasowywać do swoich potrzeb, ale i wielofunkcyjne praktyczne meble z funkcją spania. Dzięki krótkiemu przewodnikowi po tych meblach łatwiej będzie Ci znaleźć idealny narożnik do salonu.

Narożnik – uniwersalny mebel do salonu

Narożnik pełni nie tylko funkcję dekoracyjną i wypoczynkową, ale często również służy nam do spania. Podczas wyboru mebla kierujmy się metrażem salonu oraz swoimi potrzebami. Czy to już wszystko? Zdecydowanie nie! Oprócz poniższych wskazówek, więcej na temat wyboru narożnika do salonu dowiesz się z portalu https://www.sofyifotele.pl/sofy-do-salonu.

Weźmy pod uwagę takie parametry jak:

1. Wielkość oraz kształt salonu

W dużym salonie na planie kwadratu narożnik będzie wyglądać dobrze właściwie w każdej części pomieszczenia. Zdecydowanie trudniej znaleźć dla niego dobre miejsce w niewielkim pokoju o nietypowym kształcie na przykład wąskiego, lecz długiego prostokąta. W niewielkich i dosyć ciemnych salonach warto zaplanować przestrzeń tak, by narożnik stał jak najbliżej okna.

2. Kształt narożnika

Bardzo istotny jest również kształt samego mebla. Do wyboru mamy dwa podstawowe kształty narożników. Są to narożniki w kształcie litery L lub U.

Te w typie litery U to najczęściej duże meble zajmujące sporo miejsca. Sprawdzą się one więc w przestronnych salonach. Mebel możemy oczywiście ustawić przy ścianie, ale będzie on się pięknie prezentować również w środkowej części pomieszczenia.

Z kolei narożniki w kształcie litery L to świetne meble do mniejszych wnętrz. Bardzo dobrze wyglądają ustawione na przykład w rogu pomieszczenia.

3. Funkcjonalność narożnika

Kolejną istotną kwestią jest to, jaką funkcję ma pełnić nasz narożnik. Jeśli meble ma służyć jedynie do odpoczynku w dzień, wówczas o wiele łatwiej rozplanować aranżację pomieszczenia z jego udziałem.

Natomiast jeżeli kupujemy narożnik z funkcją spania, to w projekcie wystroju salonu trzeba przewidzieć miejsce na rozłożenie mebla na noc. Przed nim musi więc znajdować się sporo wolnej przestrzeni. Oczywiście możemy na dzień ustawić przy nim na przykład lekki stolik kawowy, ale ciężki i duży stół czy ława to już nie najlepszy pomysł, ponieważ codzienne odsuwanie masywnych mebli będzie bardzo uciążliwe.

Rodzaje narożników

Narożniki możemy podzielić na kilka grup ze względu na:

1. Kształt

Narożnik w kształcie litery U to taki, który ma dwa boki. Jest to duży masywny mebel, na którym jest naprawdę sporo miejsca do siedzenia. Taki model będzie pasować do dużych jasnych wnętrz. Świetnie wygląda w aranżacji ze stolikiem w środku.

Największą popularnością cieszą się jednak mniejsze i bardziej ustawne narożniki w typie litery L. Wśród nich wyróżniamy meble lewo oraz prawostronne. Zakup takiego mebla trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ jeśli zechcemy zmienić całkowicie ustawienie mebli w salonie, wówczas może się okazać, że ciężko w sensowny sposób przestawić narożnik jednostronny, aby dobrze wyglądał.

Rozwiązaniem tego problemu jest poszukanie mebla składającego się z dwóch części, w którym mamy możliwość samodzielnego rozmontowania litery L i zmiany charakteru narożnika według potrzeb na lewą lub prawą stronę.

Ostatnią najdroższą, ale też najbardziej funkcjonalną opcją jest zakup narożnika modułowego. Taki mebel składa się z kilku elementów, które możemy dowolnie ze sobą zestawiać według potrzeb. To świetny wybór dla osób, które lubią często zmieniać aranżacje pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że narożniki modułowe mają jedną wadę – w zdecydowanej większości są to tylko meble dzienne, nie sprawdzą się, więc jeśli potrzebujemy narożnika z funkcją spania.

2. Funkcjonalność

Narożniki mają dwie podstawowe funkcje. Pierwszą, którą mają wszystkie meble tego typu, jest funkcja wypoczynkowa. Na takiej kanapie możemy po prostu usiąść i zrelaksować się w ciągu dnia. Drugą funkcjonalnością, w którą wyposażone są niektóre modele narożników, jest funkcja spania. Narożniki sypialne mogą być wyposażone w skrzynie do przechowywania pościeli lub nie.

Poza tymi dwoma najważniejszymi funkcjami narożników meble te mogą być również dodatkowo wyposażone w inne ciekawe i praktyczne rozwiązania.

W sklepach meblowych znajdziemy na przykład narożniki z otwartymi półkami na książki w bocznych oparciach czy z małymi stoliczkami lub szafkami nocnymi. Dostępne są nawet narożniki wyposażone w mini barek.

Jeśli lubimy czytać książki przed snem, to poszukajmy praktycznego modelu narożnika ze wbudowanym oświetleniem

3. Styl i materiał, z którego wykonany jest mebel.

Ostatnią ważną kwestią jest sam design mebla. Tutaj narożniki możemy podzielić na klasyczne i stylowe. Meble w stylu klasycznym mają prostą bryłową budowę i są tradycyjne obite. Przy czym oczywiście ich obicia mogą być wykonane z różnych materiałów na przykład płótna, żakardu, floka, altary, skóry ekologicznej czy naturalnej. Taki mebel jest bardzo uniwersalny i będzie pasować do każdego wnętrza. Potrzebujesz inspiracji związanych z wyborem modelu narożnika? Zajrzyj na portal https://dobrewnetrza.net/.

Z kolei narożniki stylowe nawiązują wyraźnie swoim wyglądem do konkretnego stylu na przykład skandynawskiego czy glamour. Do ich obicia wykorzystuje się charakterystyczne dla danego stylu w aranżacji wnętrz tkaniny na przykład takie jak welur, szenile czy aksamit. Przykładowo narożniki w stylu glamour czy luksusowym zrobione są z miękkich i błyszczących awangardowych materiałów i często są awangardowo obite.

Jak ustawić narożnik w salonie?

Narożnik można ustawić w każdym pomieszczeniu bez względu na jego wielkość i kształt. Trzeba tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami:

1. Ustawienie narożnika w dużym salonie

Najłatwiej ustawić narożnik właśnie w przestronnym pomieszczeniu. Tutaj właściwie nie ma miejsca, gdzie mebel wyglądałby źle. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, by był on wystarczająco odsunięty od drzwi wejściowych do pomieszczenia oraz od drzwi balkonowych czy tarasowych, aby z nimi nie kolidować. Jeśli mebel ma funkcję spania, wówczas zadbajmy także o odpowiednią przestrzeń do jego rozkładania.

Wybierając miejsce na narożnik, weź pod uwagę swoje preferencje. Jeśli na przykład lubisz czytać i często spędzasz przy książce wolne popołudnia, wówczas warto ustawić narożnik pod oknem, aby móc jak najdłużej swobodnie czytać przy naturalnym dziennym świetle.

Z kolei narożnik postawiony na środku dużego salonu to świetny pomysł, jeśli na przykład chcesz podzielić pomieszczenie na dwie strefy. Mebel będzie stanowić wówczas naturalnie wyglądającą elegancką linię podziału.

2. Ustawienie narożnika w małym salonie

W salonie o niewielkim metrażu większy mebel, jakim jest narożnik najlepiej postawić w jednym z rogów pomieszczenia. Wybierz miejsce z daleka od przeciągów, ale również z dobrym dostępem do dziennego światła.

Marzysz o postawieniu narożnika w centralnej części niewielkiego salonu? Jest to możliwe pod warunkiem, że zdecydujesz się na lekki model na nóżkach bez funkcji spania. Poszukaj w salonach meblowych tak zwanych mini narożników, które idealnie nadają się do niewielkich pomieszczeń. Taki mebel ustawiony w środkowej części pokoju nie zagraci przestrzeni, a będzie stanowić ładny główny punt dekoracyjny pokoju.

3. Ustawienie narożnika w salonie z aneksem kuchennym

Narożnik to także świetny mebel do salonu z aneksem kuchennym. Taki układ pomieszczeń często spotyka się w niewielkich mieszkaniach dwupokojowych oraz w jednopokojowych kawalerkach.

Jeśli pokój nie jest zbyt duży, wówczas najkorzystniejszą opcją będzie ustawienie mebla w rogu pomieszczenia w pobliżu okna. Sprawi to, że pokój będzie wyglądać przestronniej. Dzięki temu środek salonu będzie wolny i będziemy mogli go dowolnie zagospodarować. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku narożnika z funkcją spania, ponieważ bez trudu rozłożymy go w stronę środka pomieszczenia.

Ciekawym pomysłem jest także oddzielenie strefy kuchennej od salonowej w pokoju z aneksem właśnie za pomocą narożnika. Mebel ustawiamy w stronę okna, czyli tyłem do części kuchennej pomieszczenia. Wybierając narożnik, pamiętaj, że powinien on pasować kolorystycznie oraz stylistycznie zarówno do strefy salonowej, jak i kuchennej pokoju.

Wybór narożników jest ogromny. Znajdziemy je w salonach i dyskontach meblowych, a także bezpośrednio u producentów mebli. Najtańsze narożniki kosztują nieco ponad 1500 złotych. Są to jednak przeważnie proste meble dzienne pełniące jedynie rolę wypoczynkową. Dobrej jakości narożnik z funkcją spania kupimy w cenie od 2500 złotych wzwyż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *