Jakie klamki do drzwi łazienkowych? Poradnik

Klamka do drzwi łazienkowych – 4 aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Łazienka to pomieszczenie, do którego wszelkie dodatki należy dobierać dość skrupulatnie. W końcu w tym wnętrzu bywa najczęściej dość wilgotno, a do tego nie ma w nim miejsca na dużą ilość ozdób. Warto więc stawiać na trwałe elementy, które same w sobie będą ciekawą dekoracją. 

W tym artykule podpowiem, jaka klamka do drzwi łazienkowych spisze się idealnie. Wezmę pod uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów, dzięki którym z pewnością znajdziesz dla siebie model idealny. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, zanim odwiedzisz sklep z klamkami

Klamka do drzwi łazienkowych – materiał jest najważniejszy

Nie da się ukryć, że w przypadku łazienki zdecydowanie najważniejsze będzie to, z jakiego materiału jest wykonana klamka. Jak już wspominałam, pomieszczenie to jest najczęściej dość wilgotne. Długo utrzymuje się w nim wysoki stopień wilgotności powietrza, a do tego wiele elementów niejednokrotnie zdarza nam się dotykać mokrymi dłońmi. Kluczowe jest więc to, aby postawić na klamkę odporną na takie ciężkie warunki. 

Najlepszym rozwiązaniem będą więc w tym przypadku modele wykonane ze stali nierdzewnej, które znajdziesz na https://iklamki.pl/pl/43-klamki-stal-nierdzewna. Jak sama nazwa materiału wskazuje, takie propozycje są odporne na korozję. Nawet wysoka wilgotność nie będzie powodować pojawienia się na nich specyficznych rudawych osadów. Dzięki temu będziesz cieszyć się wyglądem oraz funkcjonalnością klamki przez naprawdę długie lata. 

Czy jeszcze jakiś materiał będzie godny polecenia do łazienki? Jeśli nie chcesz stawić na stal nierdzewną, możesz rozważyć także zakup modeli wykonanych z mosiądzu, miedzi czy aluminium. Również będą to propozycje, które powinny sprawdzić się w akurat tym pomieszczeniu wyśmienicie. 

klamka do drzwi łazienkowych ze stali nierdzewnej
W przypadku klamek do łazienki najlepiej postawić na odporną na wilgoć stal nierdzewną. Na zdjęciu model Formani LB2-19 stal nierdzewna szczotkowana. Źródło: sklep internetowy iKlamki.pl.

Rozeta z blokadą – kluczowy element, by zapewnić sobie prywatność

Jaki element powinna obowiązkowo mieć klamka do drzwi łazienkowych? Oczywiście specjalną rozetę z blokadą do WC. Warto więc podczas przeglądania konkretnych propozycji, sprawdzić od razu, czy znajdziesz takie akcesoria do akurat tego modelu. 

Pamiętaj przy tym, że najlepsza będzie typowa blokada do WC bez klucza. Od strony zewnętrznej taka rozeta może mieć przy okazji oznaczenie wolne/zajęte. To, czy zdecydujesz się na taką opcję w mieszkaniu, zależy jednak już tylko od Ciebie. Do prywatnych lokali najczęściej wystarczy klasyczne rozwiązanie bez wskaźnika, jednak to do Ciebie należy ostateczna decyzja. 

Najważniejsze jest po prostu to, aby każdy mógł zamknąć się w łazience od środka, zapewniając sobie tym samym najwyższy stopień prywatności. 

blokada do drzwi wc bez wskaźnika zajętości
Kupując klamki do łazienki, zawsze pamiętaj o dokupieniu rozety z blokadą WC. Na zdjęciu blokada WC Formani LBWC50 bez wskaźnika zajętości. Źródło: sklep internetowy iKlamki.pl.

Ergonomiczny kształt – by otwieranie drzwi nie było uciążliwe

W przypadku klamki do drzwi łazienkowych warto stawiać także zawsze na ergonomiczny kształt. Oczywiście jest to spowodowane głównie faktem, że niekiedy drzwi będzie otwierać wilgotnymi dłońmi. Ważne jest więc to, aby forma rękojeści była dość prosta i klasyczna. Dobrze sprawdzą się więc modele o regularnych kształtach, np. prostokątne lub z lekkimi zagięciami dopasowanymi do dłoni. Wtedy będziesz mieć pewność, że otwieranie drzwi będzie zawsze proste i przyjemne.

Do tego warto pamiętać, że ze względów higienicznych, do łazienki najlepiej sprawdzą się modele bez jakichkolwiek żłobień czy elementów ozdobnych. We wszelkich zakamarkach mogą bowiem gromadzić się bakterie oraz zabrudzenia – a jak wiadomo, w łazience lepiej ich unikać. Stawiaj więc na prostotę, a z pewnością będziesz w pełni zadowolony! 

klamki do drzwi łazienkowych o ergonomicznym kształcie
Dobrze, aby klamka do łazienki cechowała się ergonomicznym kształtem i była pozbawiona wszelkich żłobień. Na zdjęciu model Aprile Dalia rozeta R Slim 7 mm PN PVD. Źródło: sklep internetowy iKlamki.pl.

I na koniec oczywiście… wygląd klamki do drzwi łazienkowych

Na koniec zostawiłam aspekt, który będzie ważny niezależnie od tego, czy ma to być klamka do drzwi łazienkowych, czy pokojowych. Chodzi oczywiście o wygląd. Warto bowiem wiedzieć, że są to drobne elementy, które mogą mieć ogromne znaczenie dla całego wnętrza. 

Dobierając je do estetyki i stylu, jaki został utrzymany w łazience, zadbasz o praktyczne dekoracje uzupełniające całą przestrzeń. Ważne jest więc głównie to, aby wybrać odpowiedni kolor klamki. W tym przypadku możesz obrać dwie drogi – dobrać odcień do drzwi lub do dodatków znajdujących się w pomieszczeniu. 

Przykładowo, jeśli Twoje drzwi są białe, warto wybrać do nich klamki złote, czarne czy antracytowe. Jeśli natomiast uzupełnieniem wnętrza jest np. srebro, także i takie modele sprawdzą się idealnie. Decyzja należy więc już tylko i wyłącznie do Ciebie. Zawsze jednak pamiętaj, że wygląd ma znaczenie.

klamka do drzwi łazienkowych złota
Kolor klamki do drzwi łazienkowych warto dobrać do barwy skrzydła lub do dodatków znajdujących się w tym wnętrzu. Na zdjęciu model Aprile Ambrosia rozeta R Slim 7 mm LG. Źródło: sklep internetowy iKlamki.pl.

Kupując klamki do drzwi łazienkowych, pamiętaj więc, aby wybrać materiał odporny na wilgoć i model z możliwością montażu rozety z blokadą WC. Do tego kluczowy może okazać się prosty ergonomiczny kształt oraz oczywiście pasujący do całego wystroju kolor. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like