siatka na krety - jak głęboko ją położyć, by uniknąć takich kopców?

Siatka na krety – jak głęboko ją układać? Porady montażowe

Krety w teorii są zwierzętami pożytecznymi. Dzięki korytarzom, które drążą, spulchniają glebę. Tyle że ogrodnicy mają o nich nieco inne zdanie. W czasie swoich wykopów często uszkadzają bowiem korzenie roślin, niszcząc starannie pielęgnowane rabatki. A gdy do tego dochodzą jeszcze ich kopce, potrafią zrujnować trawnik. Najlepszym sposobem ochrony – przy tym bezpiecznym dla zwierząt – jest siatka na krety. Jak głęboko ją układać? Jak przygotować teren? Dowiedz się, w jaki sposób zamontować skuteczną siatkę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siatki na krety?

Siatka na krety jednocześnie chroni korzenie roślin i zabezpiecza ogród przed powstawaniem kopczyków. Zwierzęta po prostu nie mogą się przez nią przebić. By jednak uzyskać taki efekt, trzeba postawić na odpowiednią siatkę.

Powinna to być profesjonalna siatka na krety, przeznaczona do takiego zastosowania. A to oznacza, że musi być wytrzymała – nie powinna pękać w rękach. Do wyboru masz siatki ocynkowane lub powlekane PCV. Takie powłoki są konieczne, by siatka nie korodowała w ziemi.

Zwróć też uwagę na rozmiar oczek. Muszą być na tyle małe, by zwierzę nie mogło się przez nie przecisnąć. Ale jednocześnie na tyle duże, by korzenie roślin mocno wiązały się z glebą. Za najlepsze uznaje się siatki o oczkach 13×13 lub 16×16 mm. Znajdziesz je na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-na-krety.

Skuteczna siatka na krety – jak głęboko ją położyć?

O siatce na krety najlepiej pomyśleć już na etapie planowania ogrodu. By dobrze osiadła na gruncie, trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię z kamieni, korzeni i innych twardych elementów. Podłoże powinno być też równe i ubite, warto więc je zwałować.

Następnie przystępujemy do rozkładania siatki. Trzeba jeszcze przymocować ją do ziemi. Najskuteczniejsze będą szpilki mocujące, które znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Dobrze sprawdzą się elementy o długości ok. 20 cm. Najlepiej wbijać je w odstępach 80-90 cm.

Siatkę układa się fragmentami. Trzeba przy tym pamiętać, by dobrze zabezpieczyć łączenia sąsiednich kawałków. Najbezpieczniej nakładać na siebie kilkanaście centymetrów siatki, by kret nie wykorzystał słabszego miejsca na przekop.

W ten sposób powinna powstać solidna siatka na krety. Jak głęboko powinna się znajdować? Najlepiej przysypać ją warstwą ziemi grubą na około 10 centymetrów. W miejscach, w których planujesz sadzenie warzyw musisz wpuścić siatkę głębiej – wtedy powinna znajdować się 30 centymetrów pod powierzchnią gruntu. Nie osadzaj jej głębiej, bo wtedy kret może wkopać się w glebę od góry.

Siatka na krety na istniejący trawnik – jak ją zamontować?

Kiedy kret nawiedził Twój trawnik, a nie zabezpieczyłeś go w trakcie planowania ogrodu, sprawa jest znacznie trudniejsza. By założyć siatkę, musisz wtedy ściągać fragmenty darni szpadlem, rozłożyć na gruncie siatkę i na powrót układać trawnik.

To pracochłonne, a i wygląd trawy przez kilka tygodni po takiej operacji nie będzie zbyt okazały. Inna sprawa, że przy działalności kreta może być wkrótce w jeszcze gorszym stanie.

Podsumowanie: jak układać siatkę na krety?

Siatka na krety musi być wytrzymała i odporna na korozję. Wybierz model o wielkości oczek 13×13 lub 16×16 mm. Przed rozłożeniem siatki oczyść i ubij ziemię. Rozkładaj siatkę tak, by sąsiednie fragmenty nakładały się na siebie. Przybij siatkę do gruntu szpilkami montującymi, a następnie przysyp 10-centymetrową warstwą ziemi. W miejscach na rabaty z warzywami siatka powinna być głębiej, około 30 cm pod ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *